Z czego budować ściany zewnętrzne?

Budynki energooszczędne muszą być właściwie projektowane i starannie stawiane z materiałów, jakie zapewnią koszty późniejszej eksploatacji na racjonalnie małym poziomie.

Projekt musi opracowany być szczegółowo w każdym detalu, zaś wykonawstwo uskutecznione zgodnie ze sztuką budowlaną. Wybór materiałów na mury oraz ich ocieplenie jest jednym z pierwszych wyborów, które należy rozstrzygnąć. Na energooszczędność domku oddziałuje dużo czynników – bryła budynku, grupowanie pomieszczeń zależnie od funkcji, usytuowanie w terenie a także jego charakterystyka, ukierunkowanie w stosunku do stron świata, przegrody zewnętrzne, sposób podgrzewania wody. Skoro ściany zewnętrzne mają wpływ na energooszczędność, to także pustak wykorzystany do ich wykonania i ocieplenia nie będzie bez znaczenia. Co prawda ściany dziś w większości wypadków otula się grubą warstwą izolacji, jaka ma decydujące znaczenie dla izolacyjności cieplnej, jednakże surowiec konstrukcyjny też ma wpływ na ubytki ciepła.

ocieplanie

Autor: www.Projektoskop.pl
Źródło: www.Projektoskop.pl
W naszej ojczyźnie najwięcej budynków energooszczędnych wznosi się w murowanej technologii.

Czy prezentowany materiał Cię zainteresował? W takim przypadku zobacz inny polecany serwis kruszywa do betonu, który także zawiera interesujące informacje.

Mogą być one pobudowane z dowolnego surowca, pod warunkiem iż wykonawca będzie przestrzegać zaleceń producenta dotyczących zarówno materiału na mury jak również systemu dociepleń. Dobór należytej grubości elementów oraz prawidłowe ich murowanie i ocieplenie pozwala zbudować zewnętrzne ściany, jakie spełniają wymogi dotyczące niskiego tempa przenikania ciepła.

Budujący mogą zdecydować się również na mury jednowarstwowe, jednakże materiały na takie przegrody gwarantują dzisiaj otrzymanie współczynnika U niewiele mniejszego niż 0,20 W.