W jaki sposób kurtyny powietrzne potrafią dbać o nasze bezpieczeństwo oraz jakie są ich typy?

Z pewnością spotkałeś się kiedyś w jakimś supermarkecie z sytuacją, w której przy wejściu do obiektu zaskoczył Cię płynący na przykład z boku strumień ciepłego powietrza.

rolety zewnętrzne

Autor: OKNOPLAST Sp. z o.o.
Źródło: OKNOPLAST Sp. z o.o.
Szybkosprawne wyroby budowlane

Autor: Grupa Atlas
Źródło: Grupa Atlas
Warto wspomnieć, że ten efekt nie był stworzony po to, aby klientom było przyjemnie. Nie tylko o to chodzi. Kluczowym zamierzeniem takiego rozwiązania jest zapobieganie mieszania się zimnego powietrza z dworu i cieplejszego, jakie jest w środku obiektu.
Ponadto taka kurtyna powietrzna (zobacz|sprawdź kurtyna powietrzna elektryczna) ma zapobiegać wlatywaniu do środka ochranianej przez kurtynę strefy różnorodnych insektów i innego typu zanieczyszczeń. Takie kurtyny montowane bywają w tego typu budynkach jak centra handlowe, biura czy też hotele. Z drugiej jednak strony, jeżeli tego typu kurtyna została zainstalowana przy drzwiach do mroźni, to może oczywiście emitować nie ciepłe a zimne powietrze. Ponadto tego typu urządzenia możemy również podzielić ze względu na zabudowę. Istnieją więc kurtyny wertykalne (montowane obok drzwi albo wkomponowane w aranżację pomieszczenia) oraz horyzontalne (te montowane bywają np. nad drzwiami).

W przypadku motoryzacji, określenie kurtyna powietrzna oznacza jednak coś zupełnie odmiennego. Jest to więc odmiana poduszki powietrznej, jaka jest montowana przy krawędzi poziomego słupka dachowego auta w miejscach uchwytu, jaki znajduje się w pobliżu lewego ucha kierowcy.

Taka kurtyna kurtyny do chłodni ekurtyny ma na zamyśle chronić głowę kierowcy w przypadku zderzenia w bok pojazdu. Niezależnie zatem od opcji takiej kurtyny, może ona troszczyć się tak o dobre samopoczucie jak i nawet o życie nasze oraz naszych milusińskich.