Dlaczego generatory prądotwórcze to urządzenia, jakie mogłyby nawet ocalić ludzkie życie?

Istnieją tego typu placówki, w których nie można by dopuścić do sytuacji, w której zabrakłoby dostępu do energii elektrycznej. Przykładowo niełatwo wyobrazić sobie okoliczność, kiedy lekarz w czasie przeprowadzania operacji nagle zostaje pozbawiony informacji pochodzących z różnych sprzętów diagnostycznych.
Takie przykłady można by mnożyć, jednak nie zmieni to faktu, że czasem generatory elektryczne mogą uratować ludzkie życie.

Takie agregaty generujące prąd to urządzenia, jakie zamieniają przeróżne rodzaje energii (np. mechaniczną) na energię elektryczną. Najpopularniejsze są niewielkie przenośnie generatory, jakie mają motor spalinowy o dosyć małej pojemności, dzięki jakiemu mogą generować prąd przez czas od kilku do np. kilkudziesięciu godzin. Jest to wielokrotnie czas odpowiedni na naprawienie popsutej sieci energetycznej. Poza motorem narzędzia (zobacz również nakrętki wciskane) te są złożone z synchronicznej prądnicy, elektrycznej rozdzielnicy i sprzętów kontrolno-metalowych. Generatory pozwalają na wytworzenie energii elektrycznej, zwłaszcza w okolicznościach, gdy nie możemy podłączyć się do sieci energetycznej.
Wystrój

Autor: Den Braven
Źródło: Den Braven
Takie generatory generujące prąd można by rozdzielić na kilka różnorodnych grup. Przystępne są zatem agregaty kierowane machinalnie albo ręcznie, stałe albo mobilne, mocowane jako cząstka większych urządzeń i maszyn lub samodzielne. Samodzielne agregat – czytaj więcej o agregatach moglibyśmy wykorzystywać w dowolnych miejscach, gdzie sieć elektryczna nie dosięga.

Zależnie od zadania, generatory można by rozdzielić także na te o użyciu lądowym albo morskim. Generatory można by wykorzystywać dla przykładu przy organizacji imprez masowych czy też prac budowlanych w miejscach, jakie odległe są od sieci elektrycznych.