O jakich sprawach wiedzieć decydując się na klimatyzator? Co jest najważniejsze? Jak jesteśmy w stanie je podzielić?

Faktem jest, iż jeszcze niedawno klimatyzatory uważane były za luksus. Spotykane były w niewielu domach, na pewno kojarzone z czymś dość drogim, na co stać tylko osoby, które mają duże dochody.

Hala magazynowa z regałami

Źródło: www.foter.com
płótno - budynek

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
W dzisiejszych czasach jak wiadomo inaczej to wygląda, bo coraz większa ilość osób może się na to zdecydować. Zwłaszcza że klimat ulega zmianie, mamy coraz dłuższe, bardziej gorące lata, więc i klimatyzatory to doskonałe rozwiązanie do każdego domu.
klimatyzatory

Autor: Ron Frazier
Źródło: http://www.flickr.com
Klimatyzatory (poszerzone informacje pod linkiem) mogą być różnorakiego rodzaju: mocowanie na stałe lub przenośne, lecz również jednoczęściowe, co oznacza monoblokowe lub złożone z dwóch części – typu split. To oczywiście nie wszystko, ponieważ istnieją systemy do obsługi wielu pomieszczeń, jakie złożone są z kilku jednostek złączonych w jeden układ.
Definiuje się je mianem klimatyzacji multisplit. Co ważne, klimatyzatory sprawdzają się nie tylko w najbardziej gorące dni, ponieważ mogą również ogrzewać powietrze, więc przydatne są też w chłodniejszym czasie. W tańszych rodzajach odpowiada za to nagrzewnica, w tych bardziej drogich wszystko odbywa się w nowszej technologii, tak więc sprzęt pobiera mniejszą ilość energii elektrycznej. Mimo że klimatyzacja jest w stanie ogrzewać, to oczywiście najistotniejszym parametrem jest to, żeby dobrze schładzała powietrze. Najważniejsze więc, ażeby miało właściwą wydajność chłodniczą.

By wybrać taki klimatyzator powinniśmy wziąć pod uwagę bardzo dużo czynników, jak zyski ciepła od nasłonecznienia lub od urządzeń, jakie działają w pomieszczeniu, a również sprawdzić, jakiego typu jest przenikanie ciepła przez ściany i strop. Jest to bardzo ważne, więc przed kupnem klimatyzatora powinniśmy to dokładnie sprawdzić.