Ważne wskazówki przy zakładaniu przedsiębiorstwa budowlanego – analiza problemu

Założenie i rozwój wszystkich firm budowlanych, uwzględnia kilka czynników. Szerokie możliwości na wolnym rynku to szansa na biznes dla każdego – nieważne czy chodzi o człowieka bez potrzebnych kwalifikacji, czy specjalistę w tej branży. Firma, która chce stanąć na przysłowiowe nogi i uzyskać stabilność finansową powinna zabiegać o kontakty ze zleceniobiorcami, podobnie z urzędami.

budynek w czasie konstrukcji

Autor: Eli Christman
Źródło: http://www.flickr.com
Wizja przedsiębiorstwa musi być, w odpowiedniej formie rozrysowana. Dla scementowania musi powstać biznesplan, a więc mniej lub bardziej konkretny zarys działalności wchodzącego na rynek podmiotu gospodarczego. Poza analizą wewnętrznych możliwości i szans na rynku, biznesplan niesie za sobą konkretne cyfry. To na ich podstawie, po rzetelnej analizie tworzy się plany najbliższej działalności. Kryzys w koniunkturze z ostatnich lat dał się we znaki budowlańcom, kolejnych niepowodzeń nie można mimo to zrzucać wyłącznie na panów od giełdy. Budowana latami, a łatwa do zniszczenia marka, szczególnie zaś mieszkaniami (polecamy chors oświetlenie) z mikro- i makrootoczeniem, sprawdzony i niezawodny sprzęt oraz dobre referencje od klientów – to one budują prestiż firmy przez cały czas.

Nie ma obostrzeń jaką formę powinna przyjąć firma budowlana. Dominują wśród istniejących jednoosobowe spółki osób fizycznych oraz tzw. cywilne. Przy większych kosztach obsługi i przy niedogodnościach podatkowych nie poleca się otwierania formy spółki kapitałowej. Jeśli chodzi o zatrudnianie, większe możliwości mają rzecz jasna większe firmy budowlane. Zależy im na specjalistach, a jednocześnie nie pozwalają na przejęciu ich przez konkurencję. W zatrudnianiu na pełen etat dysponują przewagą nad mniejszymi podmiotami – te drugie, ze względu na budżet i sezonowe cięcia nie mogą pozwolić sobie na analogiczne rozwiązania.

Jakie możliwości ma w Polsce przyszła firma budowlana? Kraków, stolica, czy konglomerat śląski – w wojewódzkich miastach znajdziemy bez liku małych przedsiębiorstw, jak i zakładów zatrudniających co najmniej kilkanaście fachowców (przykład renomowanego przedsiębiorstwa budowlanego – pod tym linkiem). Choć rynek usług jest pokaźny, trafienie na dobraną brygadę – przy budowie czy rozmontowywaniu – nie jest wcale łatwe. Dlatego też wspomniane wyżej reklamowanie marki, posiadanie niezawodnego sprzętu, a zwłaszcza relacje z klientem powinny być regularnie przez szefa firmy budowlanej aktualizowane.