Jak zaprojektować i wykonać bezpieczne jak również funkcjonalne wejście na dach? Najczęściej stosowane rodzaje wejść na dach.

Jeżeli posiadamy własny dom z pewnością nie raz odwiedzał nas kominiarz. Przeglądy kominiarskie są przeprowadzane co pewien okres czasu, istotne jest wiec skonstruowanie odpowiedniego oraz bezpiecznego wejścia na dach.
W zależności od tego jakiego rodzaju posiadamy dach takie może być wejście na niego.

wilgotność

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
Szybkosprawne wyroby budowlane

Autor: Grupa Atlas
Źródło: Grupa Atlas
murowanie ścian

Autor: Anthony Crider
Źródło: http://www.flickr.com
Zastanawiając się nad tym jak je zaprojektować musimy przede wszystkim zwracać uwagę na to, żeby wszystkie jego części umożliwiały szybkie oraz bezpieczne wejście do góry. Ich wygląd jest sprawą drugorzędną, najistotniejsze jest bezpieczeństwo jak również funkcjonalność. Zanim więc zaczniemy murowanie ścian nowego domu, upewnijmy się, iż zaprojektowane zostało też odpowiednie wejście na dach. Tak samo kominiarz jak też osoby, które na przykład pragną naprawić antenę muszą w jakiś sposób dostać się na dosyć dużą wysokość. Istnieje wiele rozwiązań, a zależnie od typu naszego dachu można się zdecydować na najlepsze z nich. Gdy decydujemy się drabinę, należy pamiętać o tym, aby była ona na wysokości, która uniemożliwia dostanie się na nią dzieciom. Jest to bardzo istotne ze względów bezpieczeństwa.
Najpopularniejszym rozwiązaniem są włazy dachowe. Umieszczane są najczęściej na klatkach schodowych, niekiedy możemy je też znaleźć w blokach, na najwyższych piętrach. We wnętrzu domu natomiast dobrze jest wykonać właz z materiału, który współgra z pozostałą częścią klatki schodowej. Bardzo dobrym rozwiązaniem mogą być ławy kominiarskie na dachach. Umożliwią one swobodny a także bezpieczny dostęp do kominów. W zależności od tego jak duże jest nachylenie naszego dachu tak duże są odległości pomiędzy stopniami. Ława kominiarska może być wykorzystywana na prawie każdym pokryciu dachowym. Z tego powodu właśnie ławy są bardzo funkcjonalnym elementem, który ułatwi dostanie się na dach – zweryfikuj u źródła – jak również bezpieczne poruszanie się po jego powierzchni, w każdych warunkach.
Z pozoru mało ważny element, taki jak wejście na dach – (styropapa), wymaga dobrego zaprojektowania.

Najistotniejsze jest to, aby zapewnić bezpieczeństwo w trakcie poruszania się po dachu a także zadbać o to, aby wszelkie drabiny lub schody, które prowadzą na dach były odpowiednio zabezpieczone przed dziećmi.