Niezbędne ogrzewanie – niesłychanie ważna rzecz w naszej strefie klimatycznej

W naszej strefie klimatycznej zimą niezbędne jest ogrzewanie domów. Zrobić to można wieloma sposobami, najbardziej popularne są piece, w których można spalać olej lub węgiel, ale coraz większym zainteresowaniem zaczęło się także cieszyć grzanie na gaz propan butan. Instalacje takie są popularne w przypadkach, kiedy nie będzie możliwości przyłączenia do gazowej instalacji, a właściciel domu będzie się decydował na właśnie taką formę ogrzewania.

instalacja

Autor: Armacell
Źródło: Armacell
Podstawowym elementem przy tego typu instalacjach jest zbiornik na gaz. W związku z tym że jest to paliwo łatwopalne i niebezpieczne, to zachowane muszą zostać bardzo rygorystyczne normy bezpieczeństwa. W szczególności że zbiorniki lpg posiadają dużą objętość, niekiedy i kilka tysięcy litrów, bo mniejsze by były zwyczajnie nieopłacalne w użytkowaniu. Dzisiaj stosuje się dwa rozwiązania, pojemniki (czytaj dalej pojemniki metalowe producent) są albo podziemne, lub też instalowane nad powierzchnią, lecz w obu tych przypadkach muszą się znajdować w pewnym oddaleniu od domu. Praktycznie wszystkie szczegółowe wymiary i odległości są regulowane przepisami, przestrzeganie jakich jest konieczne, aby użytkowanie takiej instalacji było dopuszczalne, a co najważniejsze bezpieczne.

Bardzo istotną decyzją, którą należy podjąć przy projektowaniu takiej instalacji, jest sposób finansowania zbiornika.https://anplast.pl/produkty/odwodnienie-liniowe/b125-wjazd-do-garazu,2,11297 wjazd do garażuKupić go można, lecz całkowite koszty związane z tym nie będą małe. Do ceny instalacji należy dołożyć projekt, montaż i odebranie techniczne instalacji, co może dać prawie tyle samo, co cena samego zbiornika. Do tego dochodzą koszty cyklicznych przeglądów oraz serwisów, co na koniec będzie stanowić pokaźną kwotę. Dzierżawa jest na pierwszy rzut oka tańszym rozwiązaniem, ponieważ w każdym miesiącu trzeba zapłacić daną kwotę, a wszystkimi przeglądami będzie się zajmował właściciel. Lecz wadą, i to w niektórych przypadkach poważną, może być fakt, że przy dzierżawie należy podpisać wyłączność na napełnianie zbiornika. A tu najczęściej ceny mniej korzystne niż na wolnym rynku, tak więc przed podjęciem ostatecznej decyzji koniecznie trzeba dobrze przemyśleć wszystko i wybrać korzystniejsze rozwiązanie.