Czym palić tanio oraz ekologicznie?

Strzelające szczapy drzewa w kominku wprowadzają nas w błogi nastrój. Drewno na opał jest stosunkowo tanie, np. w zestawieniu z kamiennym węglem. Jeśli jednakże dbamy o środowisko oraz szkoda nam wycinanych następnych hektarów lasu, powinniśmy rozpatrzeć inne materiały opałowe.

Płytki z kamienia

Autor: ROGALA
Źródło: ROGALA
W czym można wybierać? Ekologiczne materiały opałowe nie wytwarzają toksycznych substancji, zagrażających otoczeniu.

Namawiamy Cię do zajrzenia do kolejnego wpisu na zbliżony temat – tam odnajdziesz dodatkowe treści. Zatem idź do serwisu drewniane schody wewnętrzne i ciesz się do woli.

Co więcej są one produkowane z odpadków drzewnych, czyli ochraniamy także zieloną przyrodę. Ich wartość kaloryczna, innymi słowy ilość ciepła wytwarzana przy spalaniu określonej partii surowca, jest zwykle wyższa aniżeli samego drzewa. Nasze wnętrza są ciepłe, koszta grzania nie rujnują portmonetki, a troska o ekologię pozwala nam spokojnie usnąć.

Pewnym z proekologicznych materiałów opałowych jest tak zwany ekogroszek, sporządzany z wysokokalorycznego węgla o małej treści siarki. Występuje on w formie ziaren o średnicy do 2,5 cm, zaś nabywa się go w workach. Jego załadunek a także przechowywanie jest proste i czyste, np. w porównaniu z opcjonalnym miałem. Kolejną alternatywą ekologiczną dla węgla bądź drewna, jest coraz popularniejszy pellet. Są to kilkucentymetrowe granulki o średnicy 6 mm, przetworzone z drewnianych odpadków. Pellet jest dostępny w poręcznych 15 kg workach. Bezobsługowe nowoczesne kotły kotły parowe na pellet nie różnią się w użytkowaniu od tych na olej opałowy.

Piece na pellet w odróżnieniu do kotłów węglowych gwarantują również większą czystość a także wygodę użytkowania. Z jednej tony pelletu zostaje ok. 6% popiołu, z tego względu na to wybieranie popielnika w sezonie ma miejsce jeden raz na miesiąc.